یادداشت‌ها

یادداشت 290

نه آمریکا، نه روسیه!/ در نقدِ یک بام و دوهوا در سیاستِ خارجی

یک:
بی فحش و فضاحت نمی‌شود؟ ساده بگوئید:نقدتان را درماجرای حضورنظامی روسیه قبول نداریم! واقعا نیازی است به اتهام خط گرفتن منتقدین از آمریکا و فلان؟ به هرحال قانون اساسی که خون‌بهایِ شهیدانِ انقلاب اسلامی است را که باید رعایت کرد، نه؟ و اصلا فرض کنیم نشست و برخاستِ این بمب‌افکن‌های استراتژیک، مصداق پایگاه نظامی و مشمول اصل که ۱۴۶قانون اساسی که می‌گوید « استقرار هر گونه پایگاه نظامی خارجی در کشور هر چند به عنوان استفاده های صلح آمیز باشد ممنوع است» نیست. قبول؟ بالاخره دوخط نوشته‌ایم قرارومدارمان را که کِی بیایند و کِی بروند و چگونه بمانند و اینها یا نه؟ یا نکند شفاهی و رفاقتی و معرفتی اجازه داده‌ایم همین به قولِ دوستان مختصر همکاریِ محدودِ استراتژیک را؟ باری، حتی با این حساب ، اصل۷۷ قانون اساسی، صراحت دارد که:  کلیه توافقات خارجی منوط به تصویب مجلس است! خلاص!

دو:
آدمی حیرت می‌کند از دوستان مفتخر و مدعی کشاندن روسیه به جهت منافع کشورمان. یعنی واقعا  انگیزه و نظر ما و روسیه به اسرائیل و حزب‌الله لبنان و محور مقاومت و... دقیقا یکی است؟ عموم و خصوص من وجه نیست احیانا؟ تازه توقع بسیاری از دوستانمان از همکاری‌های استراتژیک با روسیه، بسی فراتر از جنگ با داعش در سوریه و عراق بوده و در سطحی غیرواقع‌بینانه (مثلا در حد اتکایِ ما به پیمانی دفاعی و منطقه‌ای) است.نیست؟

سه:
ذاتِ کشوری در ابعاد و پیشینه روسیه، تفاوت چندانی ندارد با دیگر ابرقدرت‌ها. تهِ‌تهِ روس‌جماعت، استکباری است و استعماری. حالا چه پوتین باشد و چه استالین! زیرساخت‌های نظری، فکری، سیاسی کشورها هم آنقدر که به نظر می‌رسد، مرتبط با روبنای سیاسی آنها نیست و با تغییر دولت‌ها، چندان تغییر نمی‌کنند، مثلا علیرغم تفاوت بسیار در ظواهر دولت شاهنشاهی و نظام جمهوری اسلامی، آیا نگاه ما به همسایگانمان در خلیج فارس تغییر چندانی کرده؟ در مورد روسیه تزاری، کمونیستی و معاصر نیز، کمابیش چنین است و در مورد نگاه عمومی مردم ما به روسیه نیز،به همچنین!

چهار:
بله! ما درمورد توافقی منتقدیم که جزئیات‌اش را نمی‌دانیم خب! چرانمی‌دانیم؟ بگوئید تا بدانیم! چرا حتی کلیات‌اش راهم باید از وزارت دفاع روسیه بشنویم؟ و مثلا موردی دارد اگر بپرسیم: نیروی هوایی ایران که با استفاده از جنگنده‌های روسی بیگانه نیست، چه اشکالی داشت، اگر نخست قطعات یدکی همین هواپیماهای پیشتر خریداری و اکنون زمینگیر شده‌اش از روسیه تامین می‌شد و با همین‌ها داعش را بمباران می‌کرد؟ یا توان هوایی جنگنده‌هایِ روسی به ایران سپرده می‌شد یا با پرچم ایران ولو موقت به پرواز در می آمدند؟

پنج:
می‌فرمایند: ۴تاجنگنده که اعتراض ندارد! بله خب! بعدش که این۴تا شد۱۴تا و بعدش۴۰تا و بعدش۴۰۰تا نمی‌فرمایند شما که چشم کورتان می‌دید چرا زودتر نگفتید؟ راستش، آنچه در همدان می‌گذرد، گمان نمی‌رود در همین سطح باقی بماند، گرچه همین میزان نیز به جهت شکستن تابوی حضور قوای نظامی خارجی محل نقد است، اما به عنوان مقدمه‌ای برای اموری از این دست، موجب نگرانی بیشتر

شش:
شعار موجز و درست و کامل ساده‌ای است. گرچه باور داشتن و اجرای آن دُشوار:
نه آمریکا، نه روسیه، ایران مالِ ایرانیه!

هفت:
دعوا که نداریم! جوابِ سئوالی را نمی‌دانید یا دلتان نمی‌خواهد که بگوئید؟ بفرمائید نمی‌دانم یا دلم نمی‌خواهد که بگویم. دیگر مغلطه ندارد که! دیگر کشاندنِ پایِ توطئه آمریکا و انگلیس به میانِ کلماتِ کسانی که از خودِ شما ضدآمریکایی‌تر و ضدانگلیسی‌ترند ندارد که!

 

ارسال کننده: حسین دهباشی
تاریخ: 28 مرداد 1395
یادداشت 359

دو آزادی در یک روز:

یادداشت 358

برای خواندن سلسله مطالب "مسافر جاده هراز" زندگی نامه خودنوشت افشین علاء به کانال شخصی او مراجعه فرمایید.

یادداشت 357

هو الله

یادداشت 356

در نقد مقایسه رذیلانه‌ی انتخاب ترامپ و انتخاب احمدی نژاد / علی علیزاده

یادداشت 355

من مرگِ هیچ معلّمی را باور نمی‌کنم!/ در سوگِ تورانِ میرهادی

یادداشت 354

‏[ از شُمارِ دوچشم | یک تن کم | وز شُمارِ خرد... | هزاران بیش ] «تورانِ میرهادی» | نازنین دُردانهء آموزش و پرورشِ نوینِ ایران درگذشت

یادداشت 354

اُمیدِحسینی | که البتّه نگاهِ سیاسی بسیار متفاوتی با نگارنده دارد | نیازی به هیچ تبلیغی ندارد | وبلاگِ «آهستان» که در شمارِ پُرمغزونغزترین ذخایرِ جناحِ اصولگرایِ مجازستان بوده است، هم! | و کانالِ تازه تاسیسِ او در تلگرام نیز لابُد چنان می‌شود | خواندنی و لب‌ریز و لب‌سوز و لب‌دوز!| علیکم به عضویت و پیگیریِ آن:

یادداشت 353

کتاب‌های زرد می‌توانند رقیب فضای مجازی و ماهواره باشند

یادداشت 352

پیامی سرگشاده به بچه‌های بالا! / در فضیلتِ پیشگیری قبل از درمان!

یادداشت 350

دودوتا؟ لُبنان‌تا!/ مهردادِ فرهمند

یادداشت 349

محسن میردامادی |سردبیر روزنامه سلام، دبیرکل جبهه مشارکت: " شورای امنیت سازمان ملل صلاحیت ندارد، ملّت آمریکا به وظیفهء خود در مورد گروگانگیری ما عمل کنند، همه کسانی که در سفارت آمریکا کار می‌کردند از نظر ما مجرم و جاسوس هستند، محاکمه را ممکن است به دادگاه لاهه بسپاریم، اگر آمریکا را محکوم کرد قبول می‌کنیم، در غیر این صورت رای آن هیچ بها و ارزشی برای ما ندارد..."

یادداشت 348

‏شمریم! اگر روزِ ستم خاموشیم خون است! اگر آبِ خُنک می‌نوشیم آن‌سویِ جهان کرب و بلایی بر پاست ما هم دلمان خوش است! مشکی پوشیم!