یادداشت‌ها

یادداشت 277

‏در احوالات ارتش و سپاه:

یک: شعارِ مشهوری بود که: «ارتشی، سپاهی، دو لشگرِ الهی!» در دلِ این شُعار راستش، اختلافی پنهان می‌شد و آرزویی تمنّا و فریاد: وحدتِ میانِ قوایِ نظامی کشور.

دو: بازارِ متلک‌ها همان وقت‌ها هم پررونق بود. بعضی‌ها به برادرانِ ارتشی ما می‌گفتند: «ستادِ واگذاری زمین» منظورشان در مقابل عراقی‌ها بود. آنها اما با دلی خونین، صبوری و سکوت می‌کردند.

سه: بله خُب. تعداد شهدا و جانبازان داوطلب از نیروهای کادر خیلی بیشتر بود. در تمامِ مدّت جنگِ هشت ساله و در برابر چندین فرمانده ارشد از سپاه، تنها یک فرمانده لشگر از ارتش شهید شد. سرلشگر حسنِ آبشناسان، فرمانده نیروهای ویژه هوابرد، نوهد.

چهار: مأموریت‌ها اما فرق می‌کرد. سپاه به اقتضای جوانی‌اش، تهاجمی‌تر بود و پرشور و شوق و شجاع و مشتاق به عملیات. ارتش پشتیبان بود با ادواتِ زرهی و توپخانه و هوانیروز و نیروی هوایی و پدافند و بعد از هر عملیاتی که چندروزه انجام می‌شد برای دوره بسیار طولانی‌تری و در بدترین آب و هواها و در مقابله با سخت‌ترین پاتک‌ها مسئولیت نگهداری مناطق آزادشده را داشت.

پنج: یادمان اما نرود که در بزرگترین و موفق ترین و پرافتخارترین عملیاتِ سال‌های دفاع مقدس، که دیگر هرگز در آن ابعاد تکرار نشد و حماسه شیرینِ آزادسازی نازنین خرمشهرِ مردمِ ایران بود، سپاه و ارتش و ژاندارمری و شهربانی و جهادسازندگی و از پیر و جوان دوش به دوشِ هم جنگیدند با نقشه‌ای که اما بیش از همه حاصلِ طراحی فرماندهانِ تحصیلکرده و باتجربهء ارتشی بود. و یادمان باشد، که حتّی یک عملیاتِ کوچک یا بزرگ در آن ایام را سراغ نداریم که موفق شده باشد، بی تکیه بر آتشباری و پشتیبانی دلیرمردانِ ارتش.

 

ارسال کننده: حسین دهباشی
تاریخ: 11 مرداد 1395
یادداشت 359

دو آزادی در یک روز:

یادداشت 358

برای خواندن سلسله مطالب "مسافر جاده هراز" زندگی نامه خودنوشت افشین علاء به کانال شخصی او مراجعه فرمایید.

یادداشت 357

هو الله

یادداشت 356

در نقد مقایسه رذیلانه‌ی انتخاب ترامپ و انتخاب احمدی نژاد / علی علیزاده

یادداشت 355

من مرگِ هیچ معلّمی را باور نمی‌کنم!/ در سوگِ تورانِ میرهادی

یادداشت 354

‏[ از شُمارِ دوچشم | یک تن کم | وز شُمارِ خرد... | هزاران بیش ] «تورانِ میرهادی» | نازنین دُردانهء آموزش و پرورشِ نوینِ ایران درگذشت

یادداشت 354

اُمیدِحسینی | که البتّه نگاهِ سیاسی بسیار متفاوتی با نگارنده دارد | نیازی به هیچ تبلیغی ندارد | وبلاگِ «آهستان» که در شمارِ پُرمغزونغزترین ذخایرِ جناحِ اصولگرایِ مجازستان بوده است، هم! | و کانالِ تازه تاسیسِ او در تلگرام نیز لابُد چنان می‌شود | خواندنی و لب‌ریز و لب‌سوز و لب‌دوز!| علیکم به عضویت و پیگیریِ آن:

یادداشت 353

کتاب‌های زرد می‌توانند رقیب فضای مجازی و ماهواره باشند

یادداشت 352

پیامی سرگشاده به بچه‌های بالا! / در فضیلتِ پیشگیری قبل از درمان!

یادداشت 350

دودوتا؟ لُبنان‌تا!/ مهردادِ فرهمند

یادداشت 349

محسن میردامادی |سردبیر روزنامه سلام، دبیرکل جبهه مشارکت: " شورای امنیت سازمان ملل صلاحیت ندارد، ملّت آمریکا به وظیفهء خود در مورد گروگانگیری ما عمل کنند، همه کسانی که در سفارت آمریکا کار می‌کردند از نظر ما مجرم و جاسوس هستند، محاکمه را ممکن است به دادگاه لاهه بسپاریم، اگر آمریکا را محکوم کرد قبول می‌کنیم، در غیر این صورت رای آن هیچ بها و ارزشی برای ما ندارد..."

یادداشت 348

‏شمریم! اگر روزِ ستم خاموشیم خون است! اگر آبِ خُنک می‌نوشیم آن‌سویِ جهان کرب و بلایی بر پاست ما هم دلمان خوش است! مشکی پوشیم!