یادداشت‌ها

یادداشت 22

چرا رييس جمهور چين در دیدار رهبری ایستاد؟

چرا رییس جمهور چین در دیدار رهبری ایستاد؟

خاطره آقای هاشمی رفسنجانی از روز 09 آبان سال 1370

اخبار کنفرانس مادرید در صدر است. دیروز مذاکرات کلی بوده، در حد سخنرانی‌های آمریکا و شوروی و اسپانیا و نوعی توجه به خواستههای اسراییل در اظهارات بوش که اعراب را نگران کرده است.
 به خاطر پرداختن به میهمانان چینی، برنامه مجمع تشخیص مصلحت را لغو کردیم.
ساعت ده صبح، رییسجمهور چین و همراهان به دفتر آمدند. ابتدا جلسه خصوصی داشتیم، ولی صحبتهای معمولی بود. سپس جلسه مذاکرات رسمی دربارة روابط دو جانبه بود که دربارة مسائل آسیا و منطقه‌ای و جهانی و سوءاستفاده آمریکا از خلاء رقیب پرقدرت صحبت شد. تا نصف مذاکرات، از روی نوشته حرف می‌زد و خشک و معمولی بود. بعداً که با سئوالات من مواجه شد، دیگر نوشته نداشت و بهتر شد.
دو ساعت طول مذاکرات بود و جالب اینکه با ضعف [بدنی] و کِبرسن- 85 سال- به خوبی تحمل کرد. بعد از جلسه، دکتر ولایتی و [محمود] واعظى آمدند
عصر برای حضور در مراسم ملاقات رییس جمهور چین، به دفتر رهبری رفتیم؛ آمدند ولی ننشستند، زیرا صندلی نبود و می‌بایست روی زمین می‌نشستند. چون پیر است و چاق، نمی‌توانست بنشیند؛ آنها عادت به نشستن روی زمین ندارند. چند دقیقه سرپا مذاکره کردند و رفتند؛ خوب نشد. با اینکه قبلاً تذکر داده بودیم که فکری برای صندلی بشود.
به دفترم برگشتم. آقایان [محمود] واعظى و [احمد] وحيدى آمدند. گفتند اسراییل گفته قبل از روشن شدن وضع خلبان مفقودش، هیچ لبنانی را در مقابل گروگانهای غربی آزاد نمی‌کند و کار دبيركل [سازمان ملل] به مشکل برخورد کرده است. قرار شد بررسی کنند و راههای دیگری برای حل مشکل گروگانها پیدا شود یا امتیازات دیگری برای لبنانیها در نظر بگیرند.
شب به مهمانسرای سعدآباد رفتیم. با مهمانان چینی شام خوردیم و مذاکره کردیم.
 

 

 

ارسال کننده: حسین دهباشی
تاریخ: 08 آبان 1394
یادداشت 359

دو آزادی در یک روز:

یادداشت 358

برای خواندن سلسله مطالب "مسافر جاده هراز" زندگی نامه خودنوشت افشین علاء به کانال شخصی او مراجعه فرمایید.

یادداشت 357

هو الله

یادداشت 356

در نقد مقایسه رذیلانه‌ی انتخاب ترامپ و انتخاب احمدی نژاد / علی علیزاده

یادداشت 355

من مرگِ هیچ معلّمی را باور نمی‌کنم!/ در سوگِ تورانِ میرهادی

یادداشت 354

‏[ از شُمارِ دوچشم | یک تن کم | وز شُمارِ خرد... | هزاران بیش ] «تورانِ میرهادی» | نازنین دُردانهء آموزش و پرورشِ نوینِ ایران درگذشت

یادداشت 354

اُمیدِحسینی | که البتّه نگاهِ سیاسی بسیار متفاوتی با نگارنده دارد | نیازی به هیچ تبلیغی ندارد | وبلاگِ «آهستان» که در شمارِ پُرمغزونغزترین ذخایرِ جناحِ اصولگرایِ مجازستان بوده است، هم! | و کانالِ تازه تاسیسِ او در تلگرام نیز لابُد چنان می‌شود | خواندنی و لب‌ریز و لب‌سوز و لب‌دوز!| علیکم به عضویت و پیگیریِ آن:

یادداشت 353

کتاب‌های زرد می‌توانند رقیب فضای مجازی و ماهواره باشند

یادداشت 352

پیامی سرگشاده به بچه‌های بالا! / در فضیلتِ پیشگیری قبل از درمان!

یادداشت 350

دودوتا؟ لُبنان‌تا!/ مهردادِ فرهمند

یادداشت 349

محسن میردامادی |سردبیر روزنامه سلام، دبیرکل جبهه مشارکت: " شورای امنیت سازمان ملل صلاحیت ندارد، ملّت آمریکا به وظیفهء خود در مورد گروگانگیری ما عمل کنند، همه کسانی که در سفارت آمریکا کار می‌کردند از نظر ما مجرم و جاسوس هستند، محاکمه را ممکن است به دادگاه لاهه بسپاریم، اگر آمریکا را محکوم کرد قبول می‌کنیم، در غیر این صورت رای آن هیچ بها و ارزشی برای ما ندارد..."

یادداشت 348

‏شمریم! اگر روزِ ستم خاموشیم خون است! اگر آبِ خُنک می‌نوشیم آن‌سویِ جهان کرب و بلایی بر پاست ما هم دلمان خوش است! مشکی پوشیم!