یادداشت‌ها

یادداشت 14

حج سال ۱۳۶۲ در بخش اجرائی دچار مشکل جدی شده بود.

به گفته مدیران اجرائی وقت، کار اجاره مسکن نزدیک به ۱۵۰هزار ایرانی از یک ماه قبل آغاز شده بود و طبق روال سالهای گذشته گروه های اجاره منازل به ساختمان های مختلف مراجعه می‌کردند. اما با تعجب هیچ یک از مالکان منازل و هتل‌ها تمایلی به اجاره مسکن به ایرانی ها نداشتند و حتی در قبال پیشنهاد قیمت بالاتر نیز قاطعانه پاسخ منفی می‌دادند.

طولی نکشید که مشخص شد دولت عربستان کلیه مالکان ساختمان ها را از اجاره به ایرانی‌ها برحذر داشته و سعی دارد از این طریق و البته ظاهرا عدم تمایل مالکان ساختمان‌ها در حج‌گزاری ایرانی‌ها خلل ایجاد کند.

این مسئله ادامه داشت و تنها چند روز مانده به آغاز اعزام حجاج به عربستان عملا هیچ ساختمانی اجاره نشده بود. مدیران سازمان حج و نماینده ولی فقیه نهایتا به این نتیجه رسیدند که ممکن است امسال ایرانی‌ها نتوانند به عربستان اعزام شوند. چون نخستین شرط انجام عملیات حج آماده بودن مسکن قریب به ۱۵۰ هزار زائر بود.

روز یازده مرداد ۱۳۶۲ مدیران حج ایران به دیدار امام خمینی رفتند و این مشکل را خدمت ایشان مطرح کردند. امام خمینی در پاسخ سخنان بسیار شدیداللحنی خطاب به حاکمان سعودی مطرح کردند. سخنانی که در نگاه نخست بسیار تند و فراتر از تصور به نظر می‌رسید:از همین حالا درست توجه بکنند که شمایی که می‌گویید ما خدمتگزار بیت هستیم و شمایی که در یک کشوری واقع شدید که خانۀ خدا در آن کشور است، خیال نکنید که خانه خدا مال شماست و شما کلید دار خانۀ خدا هستید. خانۀ خدا مال مسلمین است…. ایران تمام حجاجش را می‌فرستد یا اصلاً نمی‌فرستد. من به حکومت حجاز نصیحت می‌کنم که اینطور با مسلمین رفتار نکنند و اینطور طرفدار دشمن‌های اسلام و دشمن‌های بیت اللّه‌ الحرام نباشند.
خدا نکند که امسال حجاج ایرانی نروند به مکه، و خدا نکند که این اسباب این بشود که اسلام و مسلمین انفجار در آنها حاصل بشود، و دیگر نه از شیخی وجود پیدا بشود و نه از بستگان امریکا. به خود آیید و توجه کنید که این قضیه، قضیۀ اسلام است، مخالفت صریح با قرآن است.»

واکنش منفعلانه عربستان

«کمتر از بیست و چهارساعت از انتشار این سخنان سفارت عربستان در ایران به سازمان حج اعلام کرد که ایران مشکلی در اجاره مسکن نخواهد داشت و می تواند مسکن خود را به هرمیزان که نیاز دارد تهیه کند. مدیران امور مسکن نیز که همان موقع در عربستان حضور داشتند از تغییر ناگهانی مواجهه دولت عربستان و به تبع آن مدیران هتل‌ها و منازل در مکه و مدینه سخن می‌گویند و اینکه در عرض تنها چهار روز به راحتی مسکن بیش از ۱۵۰ هزار ایرانی در مکه و مدینه تهیه شد. کاری که به صورت عادی بیش از دوهفته زمان می‌برد.»

ارسال کننده: حسین دهباشی
تاریخ: 21 مهر 1394
یادداشت 359

دو آزادی در یک روز:

یادداشت 358

برای خواندن سلسله مطالب "مسافر جاده هراز" زندگی نامه خودنوشت افشین علاء به کانال شخصی او مراجعه فرمایید.

یادداشت 357

هو الله

یادداشت 356

در نقد مقایسه رذیلانه‌ی انتخاب ترامپ و انتخاب احمدی نژاد / علی علیزاده

یادداشت 355

من مرگِ هیچ معلّمی را باور نمی‌کنم!/ در سوگِ تورانِ میرهادی

یادداشت 354

‏[ از شُمارِ دوچشم | یک تن کم | وز شُمارِ خرد... | هزاران بیش ] «تورانِ میرهادی» | نازنین دُردانهء آموزش و پرورشِ نوینِ ایران درگذشت

یادداشت 354

اُمیدِحسینی | که البتّه نگاهِ سیاسی بسیار متفاوتی با نگارنده دارد | نیازی به هیچ تبلیغی ندارد | وبلاگِ «آهستان» که در شمارِ پُرمغزونغزترین ذخایرِ جناحِ اصولگرایِ مجازستان بوده است، هم! | و کانالِ تازه تاسیسِ او در تلگرام نیز لابُد چنان می‌شود | خواندنی و لب‌ریز و لب‌سوز و لب‌دوز!| علیکم به عضویت و پیگیریِ آن:

یادداشت 353

کتاب‌های زرد می‌توانند رقیب فضای مجازی و ماهواره باشند

یادداشت 352

پیامی سرگشاده به بچه‌های بالا! / در فضیلتِ پیشگیری قبل از درمان!

یادداشت 350

دودوتا؟ لُبنان‌تا!/ مهردادِ فرهمند

یادداشت 349

محسن میردامادی |سردبیر روزنامه سلام، دبیرکل جبهه مشارکت: " شورای امنیت سازمان ملل صلاحیت ندارد، ملّت آمریکا به وظیفهء خود در مورد گروگانگیری ما عمل کنند، همه کسانی که در سفارت آمریکا کار می‌کردند از نظر ما مجرم و جاسوس هستند، محاکمه را ممکن است به دادگاه لاهه بسپاریم، اگر آمریکا را محکوم کرد قبول می‌کنیم، در غیر این صورت رای آن هیچ بها و ارزشی برای ما ندارد..."

یادداشت 348

‏شمریم! اگر روزِ ستم خاموشیم خون است! اگر آبِ خُنک می‌نوشیم آن‌سویِ جهان کرب و بلایی بر پاست ما هم دلمان خوش است! مشکی پوشیم!